Geopeitus ja minu Ida-Viru kaart

Leidsin mõned huvitavad sarnasused Geopeituse Ida-Virumaa aarete ja enda Ida-Viru kaardi vahel.

Kõige ilmsem on see nõiakaevu aarde juures, kus isegi osa kirjelduse teksti on kopeeritud - siin on minu vastav postitus. 16.08.2010 kirjutasin mina:
Vastupidiselt kõigile eeldustele ei pumbata seda vett sealt välja - täitsa ise voolab. Selle koha all on 2002. aastal suletud Ahtme kaevandus. Kokku on Ahtme kaevanduses umbes 36 miljonit kuupmeetrit vett, võrdluseks on näiteks Tallinnat veega varustavas Ülemiste järves umbes 17 miljonit kuupmeetrit vett.
Mäletan üsna selgelt kuidas sai otsitud mingit tuntud võrdlusobjekti, mille kohta oleks andmed saadaval. Ja siia kõrvale tekst Geopeituse aarde juurest (peidetud 26.04.2011, päev peale seda postitust minu blogis):
Tegu on 2002 aastal suletud ning paar aastat hiljem veega täitunud Ahtme kaevanduse kohale tehtud puuraukudega (mai, 2005), kust mitte ei pumbata vett välja, vaid see pressib end ise maapinnale. Hinnanguliselt on kaevanduses 36 mln kuupmeetrit vett (võrdluseks Ülemiste järv - 17 mln kuupmeetrit). Aastaga voolab kaevandusest välja 7,7 mln kuupmeetrit. Sellest suur osa läheb töötavasse Estonia kaevandusse, aga samuti allikatesse ning puuraukude kaudu Sanniku ojja, mis leiab omakorda lõpuks tee merre.
Teksti teisest poolest on näha, et tutvutud on ka minu viidatud allikaga, kuid võrdlust Ülemistega seal ei ole. Ma ei tunne, et mu õigusi kuidagi rikutud oleks, aga kui nii ilmselt minu kogutud materjale kasutatakse, siis võiks vähemalt mu piltidele viidata. Usun, et kasu oleks mõlemapoolne - ühest küljest suurem huvi vastavate aarete vastu, teisest küljest suureneks minu piltide vaatajaskond :)

Samadesse ja sarnastesse kohtadesse on peidetud teisigi aardeid:
  • Tammiku kaevanduse väljavool (B4 minu kaardil) ja Ulothrix Zonata
  • Enne vingema šurfi leidmist olid selle koha koordinaadid minu kaardil - Tuulutusšurf 2
  • Kaevanduslangatused ja Võrnu aare (vahemaa ~1,5km)
Korrektsuse mõttes olgu mainitud, et koht ülaloleval pildil sai leitud tänu alt teisele kommentaarile ("Ja kui sealt punktist veel edasi sõita, on veel üks uhiuus auk, mida pole veel maaameti kaardilgi. Sõites hoia paremale pidevalt.") algse Tuulutusšurfi aarde juures, minu postituses on seda ka mainitud.

PS: pildile klikkimine avab suurema versiooni - tahaks panoraami suuremalt näidata, kui kujundusse ära mahub.

6 comments:

  1. Väga lihtne - tee endale Geopeituse konto ja saada aarde peitjale teade palvega kaaluda lisada link sinu kodulehele. Variant 2 on aare ise üles otsida ja siis kommentaariumisse lisada muuhulgas ka viide. Geopeiturid on väga sõbralik (kuigi mitte väga suurearvuline) rahvas, neid ei maksa karta ja koostööd ka kindlasti tasub nendega teha.

    ReplyDelete
  2. Eks ma üritan kui viitsin :)

    ReplyDelete
  3. Tere Karel,

    Sain mõningase tähelepanujuhtimise osaliseks ja lisasin GP aarete juurde, kuhu oskasin, viited Sinu lehtedele.
    Nõiakaevu tekst on Sinu kirjelduse abil loodud ja Tammiku väljavoolu leidsin puhtalt siinse lingi põhjal:) Aeg Sul endalgi mõni aare väärt kohta peita!

    Parimat!

    ReplyDelete
  4. Eesti on ikka väike - sellest kasutajanimest ma küll järeldusi teha ei osanud :)

    Aga tänud ja võibolla ma jõuan kunagi tõesti peitmiseni ka. Esialgu peaks aga proovima mõne üles otsida.

    ReplyDelete
  5. Ma kogemata jõudsin sellele lehele ja postitusele ning pean mainima enda hämmingut.
    Alleluuja... geopeituse aarded ONGI vaatamisväärsuste juures-lähedal ja iga endast lugupidav geopeitur
    soovib pakkuda teisele parimat. Seda nii emotsiooni pärast (loe: vaata, mis kohti on minu kodukandis) või
    ma oskan-suuda paremini geopeituse konteinerit teha. Seega on enam kui loomulik, et vaatamisväärsuste ja geopeituse aarete kaart "ühtib". Kui blogija teaks, mis
    veel Viljandimaal toimub ...
    Kui norida siis nii mitmete teiste Ida-Viru vaatamisväärsuste juures on aarded, mitte ainult kõnealused postituses mainitud....
    Irokale, kes mainitud aardeid peitnud on respekt, sest tüüp on peitnud palju häid aardeid ja kuidas nende asukohtadeni jõudnud, siis
    ei tohiks ju vahet olla, kas wikipedia-isiklik matkamiskogemus või mõni blogi. Meie st. geopeiturid hindavad tulemust ja asukoha võlu.

    ps. Geopeituse lehel on palju huvitavaid pilte sest mitmedki meist kasutavad võimalust rännakutel pildistada seega kahjuks - viitamise mainimine
    tundub kuidagi eneseupitamise.
    Kokkuvõtlikult - mulle meeldib kõnealune blogi aga see postitus ...

    ReplyDelete
  6. Karel KravikApril 5, 2012 8:14 AM

    Kui Irokas ise ütles (lugesid Ain Iro kommentaari?), et ta siinset materjali kasutas ja need lingid üles pani, siis ma küll ei näe, et kellelgi teisel peaks mingit probleemi olema. Ja kui see teema oleks mingi teise lahenduse leidnud (Irokas poleks seda lehte kunagi lugenud või poleks neid linke pannud) - ei oleks mul ka mingit okast hinges. Lõppeks on kaardi kasutustingimustes kirjas, et oleks kena linkida, siin seda ei tehtud ja mina juhtisin sellele viisakalt tähelepanu, kusjuures mitte kuskil geopeituse foorumis leimates, vaid viisakalt, oma blogis.

    ReplyDelete