Sillamäe sadam XII - väljuv tanker

Selle pildi koht Sillamäe sadama "stooris" on tegelikult tunduvalt eespool, kuid jäi millegipärast enne kahe silma vahele. Mitte et ma otsiks musta materjali seast veel vähegi avaldatavaid pilte - see pilt koos ühe teisega, mis samuti veel publitseerimata, oli juba algselt väljavalitute hulgas. Võibolla juhtus siiski nii seetõttu, et tegemist on C-pildiga - võta kinni.



Hiljutised lugemised laias Internetis, täpsemalt siis fotofoorumites bokeh'ite jms kohta, tõid meelde kunagi Slashdotist leitud quote, mida on natuke modifitseeritud foto-konteksti sobima:
In all honesty, any Internet discussion about the finer points of photography will quickly become an intellectual wankfest that mixes up basic misunderstanding, myths, attempts to reason out what actually is real and assumptions that the way the reality should be is the way that it actually is.

Sillamäe sadam XI - linnuvaatlejad

Kui kõik mu ülejäänud pildid jälgivad suhteliselt häid järeltöötluse tavasid (st järeltöötlust on üsna minimaalselt, ei ole kombineeritud eri elemente eri piltidelt, ei ole kasutatud HDR'i, digikiilu jne), siis see pilt on veidi erandlik. Motiivi nähes tekkis mul üsna kindel idee, kuidas ma seda pildile saada tahaks, aga tee mis tahad, ei saanud. Põhjuseks piiratud vaatenurga valik (pilt on tehtud jäätmehoidla pealt) ja piiratud aeg - ei olnud võimalik seal oodata, kuni reidil olev laev kuhugi poole liikuma hakkab. Oleks ma autoplatsile pääsenud, oleks ehk samad elemendid (kajakad, autod ja laev) kaadrisse saanud, aga samas oleks vaatenurk olnud kõvasti madalamalt.

Igatahes olgu siis öeldud, et ülalolev pilt on sündinud tänu moodsatele pilditöötlustehnoloogiatele, antagu andeks või pandagu pahaks. Korrektsuse huvides ka algmaterjal - pilt1 ja pilt2.



Hiljuti ilmus The Online Photographeris huvitav artikkel huvitavast fotograafist - Taryn Simon'ist, kellel visioon ja pilditeemad, kuidas seda nüüd tagasihoidlikult öelda, on mingil määral sarnased minu enda omadega, ainult umbes valgusaasta jagu ees. Intrigeeriv vaatamine ja kaalun täitsa tõsiselt ka tema raamatu ostu.

Sillamäe sadam X - kraana otsas

Iroonia selle pildi juures seisneb selles, et olles roninud nii kõrgele nagu ma olin (hinnates paremas ääres oleva trepi järgi - umbes kuuenda-seitsemenda korruse kõrgusele korrusmajaga võrreldes), oli järsku vaja madalamat vaatenurka, sest muidu jäid rippuvad kaablid silmapiiri lõikama. Ega midagi muud kui kõhuli platvormi peale. Veel üks ebameeldiv kokkusattumus seisnes selles, et Eesti Soojuselektrijaama korstnad jäid mõlemad väga täpselt ühe mahuti taha ning kuna nad tossasid, jäi mulje nagu mahuti põleks. Muuseas see, et nad suvel mõlemad tossavad on juba omaette harv nähtus. Igatahes seda kohta on natuke välja retušeeritud, antagu mulle andeks; see on see versioon, mis ka sadama inimestele sai antud. Vähemalt jutt on aus.



Kuigi olen lubanud tehnika poolt vähem puudutada, lingiks siiski ühele üle tüki aja asjalikumat juttu sisaldavale fotokala threadile, rõhk sõnal sisaldav. Positiivne on see, et vaatamata minu lakkamatutele ponnistustele seekord fleimiks/trollamiseks ei läinud :)

Sillamäe sadam IX - kraanad ja oh, see valgus

Kui ma olin umbes 4 tundi mööda valgustusposte ja kraanasid roninud ning hakkasin juba asju kokku panema, otsustas ennast näidata selle päeva parim valgus. Mis seal ikka, paar kaadrit maast, fotokas selga ja uuesti kraana otsa. Kahjuks oli selleks hetkeks juba keskendumisvõime allapoole igasugust arvestust, sest eelmainitud 4 tunnile tuleb lisada veel varasemad 1,5 tundi karjäärimaastikku ja pilti kraana otsast ei tulnud. Aga võibolla ei pidanudki, sest need alt üles kaadrid said väärt.



Tehnika juttu ka natuke. Küsiti mult täna kaamera-eelistuste kohta ning kuna ma oma topi nagunii valmis kirjutasin, pasten selle ka siia (eelistuste järjekorras):

* Kui raha on, siis Nikoni peegel, D700 näiteks (kui järelturu kaamerad sobivad, siis võib ka kasutatud D3 peale mõelda). Probleem: head Nikoni torud maksavad palju, samas ujuvate avadega consumer zoome osta eriti ei maksa. Lainurga huvi korral teeb Nikon täiskaadrile ühte parimat lainurka üldse - 14-24mm (öeldakse, et sellele objele optikaseadused ei kehti, kõlab nagu Ken Rockwell, aga täpselt ei mäleta).

* Natuke vähem raha, aga ikka palju - Canon EOS 5D Mark II. Canonil on hea hinna-kvaliteedi suhtega fikseeritud avaga (17-40mm f4, 24-105mm f4, 70-200mm f4) keskklassi torud, ja
muidugi ka f2,8 avaga pro seeria analoogid (16-35mm, 24-70mm, 70-200mm). Tõenäoliselt on Canon 5Dmk2 + 24-105mm obje soodsaim ühe objektiiviga täiskaadri komplekt.

* Mõõduka raha eest: poolkaadrid - Nikon D300s, D300, D90, Canonilt 50D, 40D. Viimasel ajal pole viitsinud nende uuendustega enam kursis püsida. Varasemast on kogemus Nikon D80'ga, kuid ainult 18-200mm objektiiviga, mis ilmselt ka aparaadil väga särada ei lasknud.

* Panasonic G(H)-1. Omaette elukas, huvitav asi, tahaks isegi proovida. Objektiivide headuse ja saadavuse osas ei oska kaasa rääkida, järelturg on suht olematu igatahes. Arvatavasti võiks ka muud four-thirds aparaadid siia paigutada.

* Canoni kompaktid. Panasonicu kompaktid. On olemas kogemus Panasonic'u kompaktiga ja kuigi pildikvaliteedi osas objektiivne võrdlusmoment puudub, siis kaamerale üldiselt pole midagi ette heita. Viimasel ajal (väär)kasutab seda mu kaheaastane poeg (sh vajutab vahest välja sõitnud objektiivi sisse ja laseb sellel uuesti välja sõita) ja see asi teeb ikka veel normaalset pilti.

* Kõik ülejäänud kompaktid. Omal kogemus kahe Nikoni kompaktiga - rohkem neid ei osta.

Sillamäe sadam VIII - teisele muulile

Teel sadama teisele muulile jäi silma selline vaade. Investori-versioonis tuleb loomulikult "Port of Helsinki" maha kustutada, kes muidu ikka usub, et Sillamäelt sellist tehnikat leiab. Samas kui ikka on teisest sadamast ostetud kraana ja ei ole veel üle värvida jõutud - no mis seal ikka häbeneda, tööd teevad nad sama hästi. Esiplaanil järjekordne autoplats.

Tehnilise poole pealt tekkis küsimus, et kas sellistes valgusoludes peaks HDRi kasutama, kuid mina igatahes sellega jändama ei hakanud. Täitsa piisab RAW'st, kus saab veidi highlight'e maha keerata ja varjualasid päästa. Jääb kokkuvõttes loomulikum. Kuigi sai soetatud ka üleminekuga neutraalhall filter, siis siin see rakendust ei leidnud, muidu jääks ilmselt kraanadest alles ainult siluetid (kuigi ehk autode värv oleks jälle loomulikum).

Sillamäe sadam VII - stenderid

Nimetus "stender" on kirja pandud puhtalt kuulmise ja mälu järgi. See tähendab, et võisin valesti kuulda ja võin valesti mäletada, samuti on täitsa võimalik, et korrektne mitmusevorm oleks "stendrid" (umbes nagu vender ja vendrid). Googlest ka kinnitust leida ei suuda, ei stender'ile ega stander'ile, ei eesti ega inglise keeles. Kasutatakse neid asju igasuguse vedela kraami tankeri peale ja maha pumpamiseks. Vajalikud on nad seetõttu, et kui tühi tanker sisse tuleb, on ta kõrge ja pumpamise ajal vajub ta sügavamale vette, liigendiga ühenduskohad liiguvad siis vastavalt laevaga kaasa. Ning mahapumpamisel toimub kõik vastupidi.

Sillamäe sadam VI - kiiksuga tanker

Vahest jääb ka mõne untsus pildi peale silm teist korda pidama. Kokku pandud kahest kaadrist, mis algselt polnud selleks mõeldudki. Sellise tulemuseni jõudsin kasutades vabavaralist vahendit Hugin, miski muu neid pilte kokku pannes eriti söödava tulemuseni ei jõudnud. Rääkides oma sadamas töötava sõbraga, kes parasjagu pani kokku näitust "Sillamäe sadam eile, täna, homme", viskasime nalja, et see pilt võiks meeldida kohalikele poistele, kes veel hingega sõjamänge mängivad, automudeleid koguvad ning Bear Beeri avastanud ei ole.

Sillamäe sadam V - tanker

Üldiselt püüan mitmest pildist panoraamide tegemist vältida, sest tavaliselt on nendega muret rohkem kui asi väärt. Kord ei hakka kokku, kord jäävad tumedad jutid jne. Harva juhtub, et kompa parem saab, kui lihtsalt üksikul pildil. Siiski on mõni olukord, kus muud üle ei jää. Antud juhul ei jäänud terve laev peale ka 17mm fookuskauguse juures, seega sai tehtud 4 pilti 25mm peal, et vältida 17-se otsa moonutusi. Sellegipoolest ei ole need nii hästi kokku hakanud kui võiks, moonutustes tuleb süüdistada küll rohkem projektsiooni kui objektiivi.

Sillamäe sadam IV - kai tipus

Kirjeldades asukohta üldplaani suhtes, siis asume viidatud pildil kai kõige parempoolsemas tipus ja vaatame sealt tagasi kai, jäätmehoidla ja Sillamäe linna poole. Üldplaani tegemise ajaks oli sinine laev juba läinud. Üritades meenutada mõnda huvitavat fakti selle pildi juurde, ei meenu kahjuks ühtegi, kuigi ma neid oma külastuse ajal ikka omajagu kuulsin. Pildistamise hetkest meenub ainult kõikuv laternapost, higine selg ja see kuidas ma omale läbi pildiotsija vaadates korrutasin "üritaks nüüd keskenduda ka". Teine probleem, mis ohtralt musta materjali tekitas, oli see, et hetkega läks meelest ära, milline pilt juba tehtud on. Nii saigi igaks juhuks kõike topelt ja rohkemgi.

Võrdluseks - kui selle postituse juures oleval pildil viitsisin ma ronida 2 lüli laternaposti, siis antud pilti tehes sai ronitud 3. Lülide ühenduskohas on horisontaalsed pulgad, mille peal saab seista ja on 2 vaba kätt pildi tegemiseks. Kokku oli neil postidel vist 4 lüli.

Sillamäe tehase endine jäätmehoidla

Tsiteerin vabas vormis artiklit Eesti Panoraamgaleriis, mis väidab, et selle kivi ja ümberkaudse 33 hektari all on peidus:

* 1830 tonni uraani
* 850 tonni tooriumi
* 260 tuhat tonni alumiiniumi
* 70 tuhat tonni magneesiumi
* 40 tuhat tonni titaani
* 20 tuhat tonni mangaani
* 10 tuhat tonni lantaani
* 3 tuhat tonni baariumi
* 2 tuhat tonni strontsiumi
* tuhat tonni nioobiumi

Muljetavaldav nimekiri, mille tõesust ei suuda ma ei tõestada ega ümber lükata. Keskkonnaministeeriumi artikkel on tunduvalt tagasihoidlikum väites vaid, et kokku 12 miljoni tonni jäätmete hulgas on "uraanimaagi töötlemisel tekkinud mürgiseid ja kahjulikke jäätmeid, milleks on põhiliselt uraani, tooriumi ja teiste radionukleiide ning raskemetallide jäägid, lämmastikuühendid, happed ja muud kemikaalid. Lisaks neile on jäätmehoidlasse ladustatud ka soojuselektrijaama põlevkivituhka."

Igatahes on mõlemad viited huvitav lugemine, mida tasub võtta eluterve skepsisega. Ma millegipärast tahaks veel viimases artiklis sõna "radionukleiide" parandada sõnaks "radionukleiidide", aga ma pole muidugi spetsialist.

Sillamäe sadam III - veel autosid

Seda platsi oli palju raskem pildile saada ja täiesti rahuldavat tulemust ma siit ei saanudki. Häda selles, et esiplaanile jäi pooltühi plats, mis pole pildil kaugeltki nii efektne kui terved rivid. Seda pilti sai alt omajagu lõigatud ja külgedelt niipalju, et autosid ei poolitataks. See, et pildi saamiseks tuli kuskil 80-ndate lõpus NSVLi sõjatööstuse viimaste ressursside eest kokkuklopsitud redelit mööda nii 10-12m kõrgusele ronida, ei soodustanud just keskendumist. Tagantjärele tarkusena võiks lausa öelda, et see oleks napilt kogu esimese seti tuksi keeranud. Ja tugitoolitarkusena võiks öelda, et kes mul üldse käskis kuhugi ronida..

Sillamäe sadam II - autoplats

Eelmise pildiga võrreldes oleme ~10km edasi liikunud ja vaatame nüüd teisele poole. Veidi keskelt paremale on ehk näha 4 küngast - Sinimäed, vaatetorn vasakult esimesel mäel on ka 6400 pikslise küljepikkusega pildil ainult mõned pikselid lai ja kõrge. Pilt on tehtud endise jäätmehoidla pealt. Sellel platsil (mis on üks mitmetest) võiks minu tagasihoidliku arvutuse kohaselt olla ca 3000 autot. Hea fantaasiaga inimesena kujutasin kohe ette kõigi nende autode võtmete halduseks vajaminevat (info)süsteemi; tegelikult on asi lihtne - võtmed on ees.

Sillamäe sadam I

Update 12.10.2009: Minu teisi sadama pilte näeb klikkides kategooriale "sillamäe sadam". See märkus on siia pandud mitte-igapäevastele lugejatele, kes satuvad sellele lehele otsinguga "sillamäe sadam".

Puhkus on selleks korraks jälle läbi. Puhkuse ajal käisin kokku 3 korda Ida-Virus, ühe korra neist sai lapsele Narva-Jõesuus rannamõnusid pakutud ja ülejäänud olid rohkem pildistamise eesmärgiga. Käidud sai 2 korda karjääris, 2 korda kaevandusmuuseumis (ühel korral ununes fotokas maha) ja 2 korda Sillamäe sadamat pildistamas. Lisaks veel Valaste, Ontika, Langevoja ja muud nipet-näpet. Pilti sai, aga alati oleks võinud ka paremini minna. Omajagu on siin ka laiskust, päikesetõusu näiteks ei õnnestunud kordagi näha, kuigi plaane sai ohtralt tehtud. Elektrijaamade ümbrusse ei sattunud, eks seal ole omajagu käidud ka juba (tegelikult tahaks sinna minna paari konkreetset ideed teostama, aga selle eelduseks on nii reisikaaslased kui ka ilm/valgus; mölemaga on lood tavaliselt kehvasti:).

Sillamäe sadam on seni lähim asi tellimustööle, mida ma kunagi teinud olen. Järgnevalt on plaanis ka siin oma valitud pildid avaldada. Alustuseks on selle postituse juures vaade kaugelt - Sinimäe vaatetornist. Paremalt vasakule vaadates jääb pildile: Sillamäe linn, sadama kütusemahutid, Sillamäe tehase endine jäätmehoidla (see roheline), konteinerikraanad, sadama muul ja kai koos tankeriga. Kuskil keskplaanil veel minu lapsepõlvekodu Perjatsi küla. Mastaapidest - Google Earthiga mõõdetuna on pildi tegemise kohast kai tipuni ca 10km, vasakpoolseimast hoonest (vist Silmet) kai tipuni 3km ringis.

PS: ka eelmise postituse pildid on pärit sadama territooriumilt, üks siis jäätmehoidla katuselt ja teine kai tipus oleva laternaposti otsast.