Balti SEJ golfiväljak, 2008

Balti SEJ jäätmehoidla aastal 2008 - settetiigid on kuivaks lastud ja siledaks aetud, roheka vee asemel laiub roheline muru. Jah, muru! Endalgi oli üllatus päris suur, sest kontrast varasemate piltidega on märgatav. Mingil ajal oli Eesti Energial plaan rajada sinna tuulikupark, mis sellest saanud on, ei tea.

Siin on Jarek Jõepera pilt samast kohast aastal 2009. Ise ma 2009 aasta suvel sinna ei jõudnudki, kuid sellel suvel ehk avaneb taas võimalus.



Pildistamishooaeg on vaikselt tuure kogumas ning seoses sellega tuli mõte, et kui keegi lugejatest peaks tahtma koos minuga Ida-Virumaal ringi vaadata, siis võib sellest vabalt teada anda aadressil karel (ät) karelkravik.com.

Juuli 2008, Ida-Virumaa, Narva lähistel.

Balti SEJ jäätmehoidla, 2004

Selline nägi välja Balti Soojuselektrijaama jäätmehoidla nr 2 aastal 2004. Foto on ka selles mõttes ajalooline, et siin on jaamal veel kõik 6 korstnat püsti, nüüdseks on minu teada järgi jäänud ainult 4. Jäätmeteks on põlevkivituhk ja vesi, mida kasutatakse tuha transpordiks. Osa vett läheb peale setitamist ringlusse tagasi, osa aga jääb lihtsalt üle, sest tänu sademetele tekib saastatud vett juurde. Ühe Postimehe artikli juures on täitsa olemas ka joonis, kuidas see ringlus toimib (teine pilt).

Piltidest - tehtud ühel vines augustiõhtul 2004 aasta suvel ning kuigi võib tunduda teisiti, siis mingit erilist järeltöötlust siin pole. Aga ega ma kaamera seadetest kah tollal suurt ei teadnud.

August 2004, Ida-Virumaa, Narva lähistel.

Sillamäe radioaktiivsete jäätmete hoidla, 2009

Eelmisest pildist, mis oli tehtud praegusest vaatepunktist kuskil kella 1 suunas (seal kus need postid paistavad, vaatega praeguse asukoha poole) on möödas 10 aastat ja kui uskuda Keskkonnaministeeriumi, siis on jäätmehoidla keskkonnaohud kadunud:
  • Kaetud hoidla näeb välja kui rohttaimestikuga kaetud küngas, kuhu vesi ei pääse.
  • Kiirgustasemed on alandatud loodusliku foonini.
  • Tammi stabiilsuse tagab kaldale rajatud raudbetoonvaiade vöö ning mere kulutava tegevuse vastu ehitati kaldakindlustus.
Allpool on ära toodud ka saneerimistööde skeem, mis pärineb projekti läbi viinud firma Ökosil kodulehelt (kel huvi, siis seal on veel pilte):


August 2009, Ida-Virumaa, Sillamäe vabakaubanduse tsoon.

Sillamäe radioaktiivsete jäätmete hoidla, ca 1999

Pildil Sillamäe tehase jäätmehoidla, kuhu ladustati nõukogude ajal uraanitöötlemise jääke. Millest kõigest see ebamäärane hall ollus koosneb, sai kunagi kirja pandud selles postituses. Kahtlemata leiab laiast internetist samast kohast ka huvitavamaid pilte, aga nood pole kahjuks minu tehtud. Paremal all paistev vari pärineb tornist, mille otsast pilt tehtud on.

Sellest, kuidas reostus jäätmehoidlast ümbritsevasse keskkonda levis, räägib dokument Keskkonnaministeeriumi kodulehel, kust pärineb ka alljärgnev tsitaat:
Pidevalt levis reostus jäätmehoidlast kolmel viisil:
  1. Jäätmehoidlale sadanud vihmavesi ning maismaa poolt pealevalguv vesi imbus aeglaselt läbi jäätmemassiivi ning kandis merre lämmastikuühendeid, samuti uraani, tooriumi ja teisi mürgiseid aineid.
  2. Suvel oli peaaegu kogu jäätmehoidla pealispind kuiv ning siis kandis tuul hoidlalt radioaktiivset tolmu ümbritsevatele aladele ning Sillamäe linnale.
  3. Jäätmehoidlast eraldus radioaktiivset gaasi – radooni –, mis samuti levis osaliselt linnale. Samuti oli probleemiks kõrge radioaktiivse kiirguse foon jäätmehoidlal ning selle lähiümbruses.
Suvi 1999, Ida-Virumaa, Sillamäe tehase territoorium.

Suvi Emajõel

Kontrastiks talvisele pildile. Endalgi on juba väike suveootus sees. Öelda "väike" on tegelikult väike liialdus. Aga järgmisest nädalast alustan uue seeriaga, saagu mis saab.

August 2009, Tartumaa, Kavastu maastikukaitseala.

LAF 2010: Inimene ja loodus

Update (02.01.2011): Kahjuks on allolevad lingid piltidele katki, sest LAF 2010 galeriid hetkel veebis ei ole. Enamik minu pilte on teemal "inimene ja loodus", niiet vaata ringi :)

Update
(19.04.2010): link neile, kes otsivad LAF 2010 tulemusi.

Update (19.04.2010): märkisin selguse mõttes esimese punkti juurde tegelikud LAFi kohad.

Mõtlesin, et tooks välja mõningaid mulle huvi pakkunud töid Looduse Aasta Foto kategooriast "Inimene ja loodus", kuna see on ka mulle südamelähedane teema.

1. Lihtsalt hea: esimene (LAF kategooria III koht), teine (LAF äramärgitud töö), kolmas, neljas (LAF kategooria I koht) ja kategooria võidupildiks pakun seda.

2. Kaevanduse ventilatsioon: esimene ja teine - mulle avaldab muljet küll. Autoriteks pakuks foto.ok.ee mehi. Minu retke pilte saab näha kategooria "kaevanduse tuulutus" alt.

3. Elektrijaamad: esimene - põlevkivituha setitamine. Kehvapoolne pilt, aga ega ma ise ka õnnestumistega kiidelda ei saa, kuigi olen neid tuhabasseine pildistanud juba üle kümne aasta.

4. Jäätmehoidlad: esimene (vist Kohtla-Järve, kehvake) teine (vist Rummu aherainemäed, suurelt ilmselt väga hea) ja kolmas (ei oska pakkuda, jura). Esimese pildi kohta tekib küsimus, et kas see on oma töötaja tehtud? Ja seal Rummus peab küll ise ka ära käima. Veel Rummut maastike kategooriast: neljas ja viies. Boonuseks üks lahe leid Kohtla-Järve koksimägedest Indrek Vendelini esituses.

5. Karjäärid: esimene (pakuks Sirgala harjutusvälja), teine (Narva või Aidu karjäär) ja kolmas (ei oska pakkuda). Arvaks, et esimene on sõjaväe õppuste käigus tehtud suvaklõps, teine tekitab jällegi vastakaid tundeid, sest ma arvan küll, et see on oma töötaja tehtud - lõhkamisi ei toimu iga päev ja need peaks ikka korralikult turvatud olema. Kolmas on huvitav, aga üleküpsetatud. Minu seeria Sirgala karjäärist.

Update: maastike kategooriast leidsin veel ühe pildi (halb-halb), millel ma arvan olevat Aidu kosed.

Antagu märku, kui mul midagi huvitavat kahe silma vahele jäi või kui keegi tahab võitja peale kihla vedada :)

Talv Emajõel

Suvel kimavad siin kaatrid ja rõkkavad kalamehed. Talv on rebaste ja jäneste päralt. Kontrastiks suvine pilt.

Jaanuar 2010, Tartumaa, Kavastu maastikukaitseala.



Suvateemadel. Üks uus seeria on postitamisvalmis, kuid ei suuda sellega kuidagi alustada, mingi tõrge on. Karta on, et see on veel "niššim" kui kõik senitehtu.

Kaks uut projekti on mõttes mingisuguse kuju võtnud, kuid hetkel on veel väga palju eeltööd teha. Kui kõik õnneks läheb, siis jõuan ehk sügisel avaldamiseni.

Peas ringleb mõte taas natuke filmi peale pildistamist proovida, aga kahjuks pole viimased poolteist kuud isegi digikaamerat kätte võtnud muuks, kui ainult perepiltide tegemiseks. Seal võib olla mingi seos sellega, et laps sai ka poolteist kuud vanaks.

Natuke maad veel

Mõtlesin sellele pildile tükk aega pealkirja. Millegipärast keskendusid alguses kõik variandid minemisele ja lahkumisele. Siis äkitselt turgatas pähe hoopis saabumine-kohalejõudmine. Ainult kuhu? Mulle meeldib, kui pilt esitab rohkem küsimusi, kui ta vastab.

Mai 2001, Valle de la Luna, Tšiili.

Link vähema järeltöötlusega versioonile Fotokalas.