Möned paenduvad, möned murduvad II

Sama koht, mis eelmisel postitusel. Osutus valituks, kuna sellelt pildilt paistis minu arvates kõige rohkem fotograafi panust - kas Sina ka seda näed?

Kompositsioonist veel. Avastasin hiljuti enda jaoks sellise fotograafi nagu Edward Burtynsky, kes pildistab samuti tööstusmaastikke. Mulle üldjoontes meeldisid tema tööd ja veel rohkem üksikutest töödest meeldis see, et neis on näha mingit ühtset joont. Seetõttu imestasin kui NY times kirjutas tema tööde kohta nii:
One of the problems with Mr. Burtynsky's photography is that he uses the same pumped-up pictorial rhetoric of shock and awe in almost every one of the more than 60 works on view. This produces a monotonous effect and, what's worse, a loss of representational credibility. By applying the same compositional formula to every subject, from California tire dumps to new buildings in China, Mr. Burtynsky hammers away at the idea of the global proliferation of industrial production, destruction and waste.
Huvitav lugemine. Möödaminnes saab puid alla ka loodusfotograafide iidol National Geographic. Mina jälle mõtlen, et kui ma suudan eristama hakata monotoonset kompositsiooni ühtsest pildikeelest, siis ma võin oma aparaadi peale ühe sälgukese juurde viilida.

Detsember 2009, Ida-Virumaa, Väike-Pungerja kant.

Möned paenduvad, möned murduvad...

..., elu läheb ikka edasi. Inimese jaoks on see paik rikutud mõnekskümneks aastaks, geoloogilises mõttes silmapilguks. Mõneks, isegi mitmeks ajaks on rikutud ka ümberolevad ruutkilomeetrid kvaasistabiilset maad. Võibolla kaheks silmapilguks.

Pildil praeguseks suletud kaevanduse ventilatsiooniaugu lähedusse jäänud mets. Eelmisel talvel oli see kõik veel paksu ja raske jääga kaetud, umbes nagu mu jäämaailma seeria piltidel.

Detsember 2009, Ida-Virumaa, Väike-Pungerja kant.

Jäämaailm V - kaevanduse ventilatsioon

Kogu eelmistel piltidel nähtud jää tuleb sellest august - veeauruna, mis külma välisõhuga kokku puutudes kiiresti jäätub. Tegemist on kaevanduse ventilatsiooniauguga ehk mäemeeste keeles tuulutus-šurf'iga. Selle resti all on umbes 60m vaba langemist ning seejärel käib läheduses läbindamine. Kui hästi otsida, leiab Ida-Virumaa metsadest teisigi selliseid auke.

Mina pean tänama selle koha leidmise eest Kaupo Kalda't, kuigi tänapäevase teadmise juures leiaks neid juba isegi. Sellegipoolest aitäh ja ühtlasi ka link Kaupo piltidele ühest sarnasest kohast.

Terve seeria vaatamiseks kliki kategoorial "kaevanduse ventilatsioon".



Mitmed inimesed on pannud eelmistele jäämaailma postitustele linnukese "ilus", huvitav, kas see arvamus püsib :)? Selline väike eksperiment konteksti ja selle puudumisega.

Detsember 2009, Ida-Virumaa, Väike-Pungerja kant.

Jäämaailm IV - jäävulkaan

Boonuseks pilt sarnasest, kuid üpris tõenäoliselt mitte samast kohast: "Frozen Something from Estonia". Ise kahjuks nii võimsat vaadet pole näinud. Kes viitsib sealt kommentaare lugeda oletustega "mis asi see on", siis mõned neist lähevad pihta küll.

Detsember 2009, Ida-Virumaa, Väike-Pungerja kant.

Jäämaailm III

Rääkigu seekord pilt ise enda eest.

Fotokala foorumis otsitakse häid kodumaiseid fotoblogisid, ehk leiab keegi sealt huvitavat lugemist või oskab midagi lisada. Boonuseks lõim välismaiste fotograafide linkidega.

Detsember 2009, Ida-Virumaa, Väike-Pungerja kant.

Jäämaailm II

Teine pilt seerias, esimene pilt on siin. Ühtegi värvi tol päeval ei olnudki. Mis on pildil - natuke pajuvõsa ja üks murdunud kask, kui hästi vaadata. Elavama ettekujutuse korral võib ka gooti stiilis võlvi näha. Või siis üldse midagi kolmandat nagu seeria esimese pildi juures juhtus.

Detsember 2009, Ida-Virumaa, Väike-Pungerja kant.

Hea uus aasta

2. jaanuari hommik Tartu lähistel. Autotermomeeter näitas -29º. Toatermomeeter (mis näitab ka välistemperatuuri) oli öö jooksul teinud uue miiniumi: -30,4º. Põhja-Eestit kimbutavast lumesajust pole jälgegi, kuid päikese poole vaadates õhk sillerdas sellegipoolest!

Head uut teilegi!