Vahvelmaastik

Selline muster moodustub põllule sisselangenud kaevandusest. Tõsi, antud juhul ei teagi, mis hullem on - kas lainetav põld või need prügikogused tee ääres.

Nähtud Käva kaevanduse aherainemäe otsast, mille täpsema asukoha leiab nüüd minu Ida-Viru kaardilt.

Mai 2011, Ida-Virumaa, Käva.

9 comments:

Imre said...

Katsed näitavad, et prügi suudab grupp motiveeritud inimesi eemaldada mõne tunniga. Kahtlustan, et maapinna silumine on märksa keerulisem ettevõtmine, kuid maaomanikule mõjuvam mure.

udupea said...

pildilt jääb selline tunne nagu triibud oleksid kõrgemad, mina teadsin, et maa sisse uuristatakse käike nagu uss õunasse ja selle järgi peaks triibud olema allpool muud pinda - aga kuidas tegelikult kaevandamine käib? nii suuri pindu ei saa ju tühjaks uuristada, need kukuks ju sisse?

Karel Kravik said...

@Imre - eks ta õige ole. Kommentaar prügi kohta tuleb tegelikult rohkem sellest, mis me seal ümbruskonnas nägime, kui selle kohta, mis pildilt paistab ehk siis väga-väga palju motiveeritud inimesi on vaja :)

Karel Kravik said...

@udupea - mõtle niipidi - Sul on kiht põlevkivi, ~3 tonni igal ruutmeetril. Kuidas kõige efektiivsemalt sellest maksimum kätte saada?

Ehk siis kaevandus ei ole lihtsalt käigud maa sees (nii nagu näiteks kaevandusmuuseumis näidatakse), praegused on pigem suured sammastega saalid, kust sammaste pindala on umbes kolmandik kogupindalast. Kirjuta google pildiotsingusse "room and pillar mining" näiteks. Nõuka ajal, kui maapinna püsimine väga kedagi ei huvitanud, võeti veel rohkem välja.

Need triibud, mis paistavad peaks olema põhiliselt jaotuste (või kambrite - ma ei ole terminoloogias väga tugev) vahelised tervikud ja võibolla ka mõned paremini toestatud teeninduskäigud (kustkaudu inimesi ja toodangut välja veeti). "nii suuri pindu ei saa ju tühjaks uuristada, need kukuks ju sisse" - täpselt, kukuvadki ja seda see pilt ka kujutab :)

Lisaks tasub vaadata ka selle piirkonna reljeefkaarti XGISist.

udupea said...

tänud, jälle targem! :)

Enno Reinsalu said...

Kõik see on arusaadaval moel ja igakülgselt kirjas meie (minu, Arvi Toomiku ja Ingo Valgma 2002. a ilmunud raamatus "Kaevandatud maa". Raamatut poed müüki ei võtnud - kes seda ikka loeb. TTÜ raamatukiosk ikka võttis ja seal ta veel seisab. Nõuka ajal vajus maa mitte seepärast, et "maapinna püsimine väga kedagi ei huvitanud" vaid seepärast, et häälekas üldsus nõudis maavara täielikku, kadudeta väljamist. Tervikute jätmist peeti pahaks, "röövkavandamiseks". Maapinna hoidmist nõudsid hoopis kolhoosid ja riiklikud metsamajandid, kelle tootmisressurssi, maad, allmaakaevandamine kahjustas. Nüüdsed omanikud on palju leplikumad.

Karel Kravik said...

Aitäh täpsustamast, püüan ka raamatu hankida ja ennast natuke täiendada.

Karel Kravik said...

@Enno Reinsalu - mul on siin mõned kaebanduseteemalised pildid, millel oleva osas ma pole lõpuni kindel, kuid enne välja panemist tahaks siiski selgust saada. Kas ma võin sellel teemal Teile otse kirjutada?

Enno Reinsalu said...

Kindlasti vaataksin ja kommenteeriksin, ning et kindel olla, võiks foto olla ka georgaafiliselt orienteeritud.

Post a Comment