Infrapuna-katsetus

Üldlevinud arvamus on, et Ida-Virumaa on täis tuhamägesid. Mägesid on küll, kuid enamik neist on aheraine ehk kaevandustes põlevkivi hulgast välja sorteeritud paekivi mäed (väidetavalt üle 30'ne) ning poolkoksimäed (Kiviõlis 2, Kohtla-Järvel terve ahelik). Põlevkivituhka aga ladustati mäkke ainult Püssi elektrijaamas (pildil), mujal ladustatakse tuhka suurtele platoodele.

Kuna reisikaaslasel juhtus olema infrapuna-kaamera ja eredas päevases valguses tavalise kaameraga nagunii talutavat pilti ei saa, siis sai ka IR-i proovitud. Järeldused - veebi jaoks saab pilti teha ka 11 aastat vana Olympusega ja IR-fotograafia on tegelikult täitsa huvitav avastusretkede sisustamiseks.

Mai 2011, Ida-Virumaa, Püssi.

4 comments:

harrastaja said...

5+

Karel Kravik said...

Ma ei saa ise öelda, et ma lõpuni rahul oleks selle pildiga, aga eks see motiveeribki uuesti proovima :)

Enno Reinsalu said...

Soovitan infrapuna katsetada "soojades mägedes" või veel parem - mõne põlevkivikarjääri, näiteks Aidu sisepuistangu vaaludes. Seal võib teha avastusi.

Karel Kravik said...

See kaamera, mida ma proovida sain, "näeb" kahjuks ainult lainepikkusi, mis jäävad nn near infrared/reflected infrared lainepikkuste vahemikku (700–1400nm) ja sõltuvalt filtrist lisaks veel natuke nähtava valguse punast osa. Tüüpilised IR-fotograafias kasutatavad filtrid näiteks lasevad läbi lainepikkusi alates 590-650nm. Thermal imaging kaamerad aga töötavad nn far infrared alas ehk lainepikkustel 8–15 µm. Sellised kaamerad on juba kallis erivarustus ehk tavalisi vanu digikaameraid selliseks konvertida pole võimalik (vähemalt minuteada). Minu teeks ju iga teine fotoamatöör hoonete soojapidavuse ekspertiise :)

Post a Comment