Sellestki kohast on siin varem juttu olnud, kuid nüüd on pilt tehtud suurvee ajal. Ei oska öelda, kas sai parim võimalik ajastus või mitte, kuid veetase oli tunduvalt kõrgem kui mais 2010. Eeltöö sai tehtud Pühajõe veetaseme (sinna suubuvad nii Tammiku kui ka Ahtme kaevanduse väljavoolud) ja lumekaardi järgi. Hämmastav, milline info tänapäeval kõik saadaval on :)
Katsetamise mõttes sai tehtud ka jupike videot (see kaamera oli kaasas küll pigem vee alla pistmiseks, kuid proovisin siis teisigi võimalusi):
Kokkuvõte on see, et järgmine kaamera saab mul kindlasti olema korraliku video toega ning loodetavasti tekib siis võimalus ka teistmoodi visuaale pakkuda. Kel viitsimist, siis arvamused on teretulnud (äkki peaks see materjal siiski mu kõvakettale jääma?).
Aprill 2011, Ida-Virumaa, Kose kant (täpsed koordinaadid minu Ida-Viru kaardil).
5 comments:
Allmaasukeldujad tegid kindlaks, et varingu all on kivikoonus, ja selle koonuse ning allapoole laieneva lehtri vahelt läbi ei pääse. Nii et ärge minge sukelduma.
Mul endal pole kindlasti plaani sinna sukelduma minna, usun, et kui mu pilte vaadata, siis peaks üsna selgelt välja tulema, et mingeid hulljulgeid tempe tehtud ei ole. Kõik pildi saamiseks võetud riskid on kaalutud riskid ja kõige ohtlikum osa pildiretkedest on tõenäoliselt Tartu-Narva maantee :)
Kaamera vee alla pistmisena mõtlesin midagi sellist: http://karelkravik.com/2011/04/allvee-eksperiment.html. Sai proovitud ka, aga heaks pildiks oli juba liiga pime.
Mis puutub potentsiaalsetesse sukeldujatesse minu lugejate hulgas, siis ma kardan, et see kommentaar tekitab hoopis vastupidist efekti. Eeldusel, et kaevandusse sisse ei pääse (mida ka mulle on üks sukelduja kinnitanud) on ju suhteliselt ohutu seal mulistada, samas soovitus mitte mingil juhul seda proovida tekitab entusiastides vaid trotsi.
Mina soovitaks sukeldumishuvilistel vaadata seda kraavitäit vett, mis tuleb välja läbi vähem kui inimesesuuruste aukude ning mõelda sellele, mis juhtub kui proovida sealt august läbi pugeda.
Ma nüüd vaatan, et "kõik pildi saamiseks võetud riskid on kaalutud riskid" kõlab üpris ülbelt. St loomulikult on riske, millega ma ei oska arvestada, kuid viimase 3-4 aasta jooksul tehtud piltide puhul olen ma eluohtlikke situatsioone vältinud. Siinavaldatutest on ilmselt autorile kõige ohtlikum olnud pilt uraani uuringustollist, kuid antud pilt pärineb kusagil 95ndast.
See on tõesti üks ohtlikemast. Just seepärast, et laeks on pude savi ja toed on mädanenud. Sellest hoolimata on sellest uuringustollist tehtud pilt ainus, millel ma oma viimases raamatus sain näidata, kuidas paiknevad graptoliitargilliidi kihid A...D. Käisin sees, kuid mitte sügaval. Tulin elusalt välja ja kõige raskem oli köie abil taas üles ronimine. Vana olen ikkagi.
Igatahes on mul hea meel, kui minu tegemistest midagi ka teadusele kasu on olnud, kasvõi kaudselt:) Endale meenub, et just stolli lõpus oli jupike varisemata osa, kus kivimikihid väga hästi paistsid. Siin ka üks vana pilt, mille üle ma tänapäevaste standardite üle liiga uhke ei ole, kuid paremat pole.
Mul on hägust eelinfot veel 2 stolli kohta (lisaks juba tuntud 2-le Päite pangas), suvel on plaanis need üles otsida.
Post a Comment